Style Switcher

Layout options
  • Boxed Layout
  • Full Width Layout
Primary Color

DBA

DBA  (دکترای مدیریت بیزنس ) مخفف عبارت Doctorate of Business Administration است مدرک دکترای تحقیقی است که تمرکز آن بر شیوه های کاربردی تجارت و بیزنس است . سطح دروس...


ادامه مطلب

MBA

رشته مدیریت ارشد اجرایی که معادل Master of Business Administration MBA است به منظور پرورش مدیران کارآمد برای اداره سازمان‌های اقتصادی – اجتماعی، تولیدی و خدماتی طراحی شده است. رشته...


ادامه مطلب

عضویت سازمان جهانی کار...

عضویت در سازمان جهانی کار ILO ویژه فعالان کسب و کار کشور تمام فعالان کسب و کار کشور می توانند ضمن ارائه مدارک لازم در سازمان جهانی کار ILO  عضو شوند...


ادامه مطلب

مهندسی صنایع

رشته مهندسی صنایع و سیستم همگام با سوابق و مهارتهای تجربی مدیران و کارآفرینان سراسر کشور در بخش صنعت ، در 9 ماه برگزار می گردد. شرکت کنندگان در این رشته...


ادامه مطلب
0123

الف-آموزش های بلند مدت علمی - کاربردی

ب-آموزش ها ی کوتاه مدت :

 الف-آموزش های بلند مدت علمی - کاربردی

1-نحوه اجرای دوره های کاربردی توسط دانشگاه جامع علمی کاربردی :

چگونگی فعالیت دانشگاه جامع علمی کاربردی متفاوت با سایر دانشگاههای کشور می باشد چرا که سایر دانشگاه ها خود مجری دوره های مجوز داده شده از سوی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری می باشند در حالیکه دانشگاه جامع علمی کاربردی دارای مراکز آموزش عالی وابسته و تحت نظارت می باشد که مراکز آموزش عالی پس از کسب امتیازات لازم و تأیید دانشگاه جامع علمی کاربردی مجوز اجرای دوره را از این دانشگاه اخذ و دانشگاه جامع علمی کاربردی ، نظارت بر اجرای دوره ها در این مراکز آموزش عالی و در نهایت امر فارغ التحصیلی دانش آموختگان توسط مراکز آموزشی وابسته و تحت نظارت را عهده دار می باشد.

2-ماموریت دانشگاه جامع علمی کاربردی:

در آیین نامه نظام آموزشی مهارت و فنآوری، مصوبه 1/8/1390 هیأت محترم وزیران، آمده است آموزش های مهارت وفناوری به عنوان بنیانی برای توانمند سازی سرمایه های انسانی وتربیت نیروی انسانی مؤمن، متخصص و کارآفرین، متناسب با استعدادهای افراد و نیاز بازارکار، با استفاده بهینه از ظرفیت بخش های مختلف بومی اعم از دولتی وغیر دولتی یکی از اولویت های راهبردی برای سرآمدی ایران اسلامی در منطقه و جهان است.

با این رویکرد تدوین نقشه راه نظام مهارت و فنآوری در برنامه پنجم توسعه کشور مصوب شده است. در این راستا طراحی ساختار نظام جامع مهارت و فناوری با سه زیر نظام «آموزش مهارت وفناوری»، «صلاحیت حرفه ای» و «نظام احراز اشتغال» در دستور کار قرار گرفته است که در مرحله نخست «نظام آموزش مهارت و فناوری» با تصویب هیأت محترم وزیران به وزارتخانه های مرتبط ابلاغ گردیده است. یکی از ارکان آموزش عالی مهارت و فناوری، دانشگاه جامع علمی - کاربردی می باشد.

بر این اساس، دانشگاه جامع علمی - کاربردی به صورت تقاضا محور عمل کرده و دوره های این دانشگاه عرضه محور نمی باشد.

توضیح : کلیه دانشگاهها و مراکز آموزش عالی، دوره هایی را تعریف و مصوب دفتر برنامه ریزی درسی وزارت علوم تحقیقات و فناوری می نمایند و به داوطلبان ورود به دانشگاه عرضه می شوند در حالیکه دانشگاه جامع علمی - کاربردی تقاضای بخشهای مختلف صنعت ، صنایع غذایی ، کشاورزی و دامپروری، مدیریت و خدمات اجتماعی و هنر را اخذ و براساس نیاز سرفصلهای درسی مورد نیاز را تعریف و پذیرش دانشجو را براساس نیاز اعلام شده اجرا می نماید.

3-دانشگاه جامع علمی کاربردی دارای  دو نوع پذیرش دانشجو می باشد :

الف)دوره های پودمان :                                             

پودمان درمعنی انگلیسی Modular  و در فارسی (پاره مهارت) می باشد. نحوه اجرای کلیه واحد های درسی دوره های پودمانی با واحد های درسی در دوره های ترمی به تفکیک دروس عمومی ، دروس پایه ، دروس تخصصی و دروس اصلی تخصصی یکی می باشد و فقط در دوره های پودمانی مجموع دروسی که می تواند منجر به دانش و مهارت یک پاره مهارت شود بصورت بسته تخصصی در آمده و در یک پودمان (ترم) ارائه می گردد که دانشجو در هر پودمان (ترم) یک پاره مهارت را آموخته و بجز مدرک پایان دوره در انتهای مقطع تحصیلی در هر پودمان (ترم) گواهینامه مهارتی یک پاره مهارت را اخذ می نماید . نظر به اینکه دروس اصلی تخصصی در دوره های پودمانی براساس ارائه یک مجموعه یک پاره مهارت چیده شده است و مهارتها از نظر حجم موضوع درس و مهارت آموزشی متفاوت می باشند، لذا پودمانها (ترمها) براساس مقدار ساعات اجرایی بصورت 8 هفته ای، 16 هفته ای و یا 24 هفته ای اجرا می گردد.

توزیع مجموع دروسی که یک مهارت را تکامل می بخشند اگر تا سقف 160 ساعت اجرا داشته باشند طول آن پودمان (ترم) 8 هفته ای می باشد و اگر تا سقف 320 ساعت اجرا داشته باشند طول آن پودمان (ترم) 16 هفنه ای و اگر تا سقف 480 ساعت اجرا داشته باشند طول آن پودمان (ترم) 24 هفته ای می باشد.

ب)پذیرش در دوره های ترمی :

چگونگی اجرای دورهای ترمی همانند سایر دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کشور انجام می پذیرد که دانشگاه جامع علمی - کاربردی در مقاطع کاردانی (پیوسته و ناپیوسته)، کارشناسی (پیوسته و ناپیوسته)، سالیانه یک نوبت پذیرش دانشجو را از طریق ثبت نام توسط دفترچه منتشره که از سوی ادارات پست در اختیار متقاضیان قرار می گیرد انجام و پس از برگزاری آزمون سراسری و یا پذیرش بدون کنکور و اعلام نتایج قبولی از سوی سازمان آموزش و سنجش کشور در بهمن ماه هر سال برای مراکز آموزش عالی تحت نظارت و وابسته دانشگاه جامع علمی - کاربردی اقدام می نمایند.

مزایای دوره های پودمانی :

دانشجو در هر ترم (پودمان) یک مهارت کامل را می آموزد که ضمن توانمندی انجام کار در اتحادیه های صنفی گواهینامه مربوطه را بعنوان یک مهارتجو اخذ می نماید.

دانشجو در پایان هر ترم (پودمان) با دانش و مهارت بدست آمده به توانمندیهای خود پی برده و علاقمندی او را نسبت به کسب دانش و مهارتهای بعدی عینیت می بخشد.

در دوره های پودمانی دانشجو در هرمرحله ای که چه اجباراً و چه با خواسته خود ترک ادامه آموزش نماید بمیزان تعداد پودمان ( ترم هایی ) که گذرانده هم دارای مدرک مربوطه می باشد و هم دروس و مهارتهایی را که آموخته ختم به مهارت هایی شده که می تواند در آن مهارتها فعالیت شغلی نماید.

بر اساس مواد 15 و 16 آیین نامه نظام آموزش مهارت و فناوری، تصویب نامه هیأت محترم وزیران، به منظور ارتقای بهره وری نیروی کار، افزایش دانش، مهارت، ارتقای شغلی و حرفه ای مطابق با فناوری روز، دوره های آموزشی تکمیلی بین سطوح تحصیلی در شروع و یا حین کار، کارگاه و یا مراکز آموزش ارائه می شود. این آموزش ها در قالب پودمان ها یا بسته های آموزشی از هر سطح ورودی تا عالی ترین سطح، طراحی و اجرا می شود.

چنانچه فردی تمامی پودمان ها یا بسته های آموزشی متوالی و مرتبط تکمیلی بین سطوح تحصیلی را با موفقیت بگذراند، می تواند موفق به اخذ مدرک تحصیلی مرتبط شود.

ب-آموزش ها ی کوتاه مدت :

برگزاری دوره ای آموزش آزاد ( به صورت کوتاه مدت  ) – این دوره ها بعد از کسب مجوز از شورای گسترش آموزش عالی برگزار می گردد. در پایان این دوره ها گواهینامه پایان دوره صادر می شود.

دوره های تخصصی آموزش های عالی آزاد، دوره های دانشجو محور می باشد که پس از کسب مجوز از شورای آموزشی وزارت متبوع بر حسب نیاز، قابل اجرا می باشد. در پایان هر دوره، گواهی نامه پایان دوره از طرف وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری صادر خواهد شد. این گواهی نامه ها، مدارکی معتبر خواهند بود و قابل ارائه برای ارتقاء شغلی و یا ترجمه برای ارائه به مؤسسات عالی خارج از کشور می باشند.